Monitoring sieciowy, w skrócie zwany transmisją obrazu i dźwięku za pomocą sieci komputerowej, charakteryzuje się tym, że każde urządzenie posiada własny unikalny adres IP. Dzięki temu urządzenia, takie jak kamery, rejestratory, serwery sieciowe i routery, mogą identyfikować się wzajemnie i komunikować się ze sobą. Monitoring IP to dynamicznie rozwijająca się dziedzina w profesjonalnych systemach zabezpieczeń, otwierając nowe możliwości, które dotąd były niedostępne dla tradycyjnej telewizji przemysłowej CCTV.

Zalety monitoringu sieciowego

Monitoring oparty na sieci internetowej oferuje zupełnie nowe możliwości, które nie są dostępne w przypadku konwencjonalnej telewizji przemysłowej CCTV. Każda kamera IP stanowi niezależne urządzenie z własnym interfejsem sieciowym, panelem konfiguracyjnym i serwerem web, co umożliwia podgląd obrazu przez internet. Dzięki temu możemy oglądać obraz z dowolnej kamery za pomocą dowolnego komputera podłączonego do sieci internetowej, zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Konfiguracja kamer IP odbywa się zazwyczaj poprzez przeglądarkę internetową, za pomocą dedykowanej aplikacji lub interfejsu RJ45, lub też przez komunikację bezprzewodową 802.11 b/g.

Kamery IP oferują również wyższą jakość obrazu w porównaniu do tradycyjnych kamer CCTV. Dzięki przetwornikom megapikselowym i wysokiej jakości optyce można uzyskać obrazy o jakości Full HD 1080p przy zachowaniu płynności ruchu sięgającej 30 klatek na sekundę.

Rejestracja nagrań w systemie monitoringu IP

Nagrywanie obrazu z kamer IP może być przechowywane na dysku komputera domowego lub firmowego przy użyciu dedykowanych aplikacji, takich jak NVR GeoVision. W przeciwieństwie do monitoringu CCTV, nie ma potrzeby dodatkowego zakupu rejestratora ani kart DVR.

Niemniej jednak warto pamiętać, że rejestratory sieciowe są zaprojektowane do pracy całodobowej, zapewniają stabilność działania systemu i oferują znacznie więcej opcji konfiguracyjnych, które można dostosować do panujących warunków.

Nagrania w monitoringu CCTV i monitoringu sieciowym działają na zasadzie nadpisywania, co oznacza, że kiedy dysk jest pełny, najstarsze nagrania są zastępowane nowymi. Czas przechowywania nagrań na dysku zależy głównie od jakości nagrania, liczby klatek na sekundę i rozdzielczości obrazu. Monitoring CCTV generuje zazwyczaj mniejszą objętość materiału wideo ze względu na gorszą jakość obrazu. Dzięki opcji detekcji ruchu, znaczna ilość miejsca na dysku jest oszczędzana, ponieważ kamera uruchamia nagrywanie tylko wtedy, gdy zachodzi jakiś ruch w strefie objętej nadzorem.

Dodaj komentarz

0
No products in the cart.