System monitoringu IP to zaawansowany sposób monitorowania, który opiera się na kamerach IP podłączonych za pomocą kabla teleinformatycznego do switcha, a następnie do rejestratora IP. Dzięki wykorzystaniu technologii IP (protokół Internetowy) można uzyskać wysoką rozdzielczość obrazu, sięgającą nawet 4K, co przekłada się na doskonałą jakość obrazu. Taka forma monitoringu znajduje zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w halach produkcyjnych, biurach czy sklepach.
Monitoring IP oferuje szereg zaawansowanych funkcji, takich jak analiza obrazu, możliwość zapisu na karcie pamięci SD oraz łatwą rozbudowę systemu. W tego typu systemach istnieje także opcja podłączenia specjalistycznych kamer IP do rejestratora IP poprzez istniejącą sieć bezprzewodową (Wi-Fi). W większości przypadków do monitoringu IP stosuje się switche PoE (Power over Ethernet), które umożliwiają zasilanie kamer IP poprzez kabel teleinformatyczny (skrętkę), eliminując konieczność korzystania z dodatkowych przewodów zasilających, co jest typowe dla zwykłych switchy.
Monitoringu IP pozwala także na ograniczenie ilości przewodów potrzebnych do przesyłania dźwięku. W tradycyjnych instalacjach analogowych kamery musiały być wyposażone w osobny mikrofon, co wymagało dodatkowego kabla do przesyłu dźwięku. W przypadku monitoringu IP coraz częściej kamery posiadają wbudowany mikrofon, co pozwala na przesyłanie obrazu i dźwięku za pomocą jednego kabla (nawet w przypadku podłączenia zewnętrznego mikrofonu do kamery IP).